Straipsniai

"Kas vagia bites: JAV per metus pavagiami šimtai avilių už milijonus dolerių"

JAV bitininkystės centrą Kaliforniją apėmė keisti laikai. Stengiantis įveikti ekologines problemas ir masinį vabzdžių išmirimą, avilių šeimininkai dabar ir patys pluša kaip bitės. Kasmet pavasarį, per patį apdulkinimo sezono įkarštį, naktimis be atpdairos vagiami aviliai. Bitininkystė dideliu verslu tapo prieš kelis dešimtmečius. XX amžiuje amerikiečiai bitininkai uždirbdavo pardavinėdami medų. Kad medus būtų skanesnis, avilius bitininkai stengdavosi statyti toliau nuo didelių miestų, ten, kur bitės galėtų laisvai skraidyti ir rinkti medų. Idealios vietos avilių statymui buvo rančos, užsėtos medonešiui palankiomis kultūromis. Sutartis su rančos savininkais buvo sutvirtinama rankų paspaudimais ir medaus stiklainiu. Situacija pasikeitė, kai Kalifornijoje atsirado migdolai ir kitos didelės vertės žemės ūkio kultūros – pistacijos, graikiniai riešutai, mandarinai ir apelsinai.

Kas vagia bites: JAV per metus pavagiami šimtai avilių už milijonus dolerių

Šiandien Kalifornijoje auginama beveik 80% pasaulinio migdolų kiekio. Jų apdulkinimui reikia dviejų milijonų bičių. Būtent todėl čia sukoncentruotas trečdalis JAV avilių. Bitininkai ir fermeriai susikeitė vaidmenimis: dabar bitininkai ėmė diktuoti savo sąlygas į bičių priklausomybę pakliuvusiems fermeriams. Nors bičių paslaugos itin reikalingos fermeriams, patys jų veisti nesirengia, nes tai atima daug laiko ir jėgų. Rančų savininkai linkę bites nuomotis, išleisdami tam didelius pinigus. Dėka bičių, pavyzdžiui, vienas migdolų krūmas atneša 70% daugiau riešutų. Taigi bitininkai suprato, kad pinigus galima uždirbti ne tik parduodant medų, bet ir dalyvaujant kultūrų apdulkinimo procese. Nuo 1980 metų aviliai išnuomojami fermeriams imant už avilį 25 dolerių nuomos mokestį. Pajamas pradėjo nešti ir kitų kultūrų apdulkinimas – arbūzų, vyšnių ir t.t. Bitininkystė tapo stabiliu verslu, santykinai laisvu nuo konkurencijos. Sunku įvertinti, kokį pelną gali atnešti avilys – viskas priklauso nuo bitininko sugebėjimų. Per metus devyni aviliai gali atnešti jų savininkui 5000 dolerių ir daugiau, jei jie yra patyrusio bitininko rankose. 1500 didelių JAV bitynų, t.y. maždaug 95% visų bičių ūkio, kasmet generuoja 1,8 mlrd. dol. apyvartą. Likusius 5% sudaro 60000 smulkių bitininkų. Įsibanguojant bičių nuomos verslui, JAV bitininkystę ištiko sukrėtimas – prasidėjo masinis bičių išmirimas. 2006 metų žiemą bitynuose išmirė nuo 30% iki 90% avilių. Praėjusiais dešimtmečiais bčių išmirdavo kur jas mažiau – 10–15%. „Bičių populiacija sparčiai nyksta ir vasarą, nors tuo metu bitės privalo būti maksimaliai sveikos ir stiprios,“ – rašė mokslininkai iš Merilendo universiteto. Jų nuomone, 2015 metais JAV bičių ūkiai neteko 44% bičių šeimų.

Pagrindine bičių išmirimo priežastimi tapo parazitinių erkių epidemija. Jos perneša virusą, nuo kurio deformuojasi bičių sparnai ir kyla aibė kitų problemų. Situaciją sunkina ir nuolatinis naujų rūšių pesticidų naudojimas, priverčiantis bites akimirksniu uždusti. Visos šios problemos kelis šimtus bitininkų išstūmės iš bitininkystės verslo. Tačiau tie, kurie įveikė visas negandas, šiandien turi daug naudos: Washington Post teigimu, 2006 metais bičių avilių nuomos mokestis pakilo iki 180-200 dol. už vieną avilį. Pusės hektarų kultūrų apdulkinimui reikalingi du aviliai. Apdulkinimo proceso trukmė – trys savaitės. Staigus bičių avilių nuomos kainų pakilimas paskatino vagystes. Šių metų apdulkinimo sezono metu vien tik oficialios statistikos duomenimis šalyje buvo pavogti 1736 aviliai. Tačiau apie vagystes praneša toli gražu ne visi fermeriai. JAV policija sako, kad avilių vagystė – plintantis reiškinys. Ir ne paskutinę vietą čia užima į bičių nuomos eilę išsirikiavę fermeriai. Valstybinė bitininkų asociacija siūlo pinigines premijas už informaciją apie avilių vagis, bet naudos iš to maža. Vagys nuveža avilius į kaimyninį rajoną, panaikina ženklus, kurie padeda atpažinti, kam aviliai priklauso, ir išnuomoja vietos fermeriams. Bitininkai stengiasi apsisaugoti nuo vagių įvairiais būdais: į kiekvieną avilį įmontuoja navigacinę sistemą, samdo privačią apsaugą, naudoja naktinio sekimo kameras. 

http://manojoniskis.lt

Kęstutis Šutinys

Spausdinti