Straipsniai

"Vokietijos bitininkai aplankė Panevėžį"

Vasara baigėsi, bitelės jau suformavo lizdus, mažėja perų, pasirūpino maisto atsargomis ir po trupučiuką jau ruošiasi žiemoti. Vis dar saulėtos dienos jas dar dažnai išvylioja iš avilių paskutiniams pasikraidymams, paskutinių, pavienių žiedų aplankymui. Vis dar darbštuolės grįžtą su žiedadulkių nešulėliais ir nektaru, valosi prieš žiemą aviliukus, kad žiemojimas būtu ramus ir pilnavertis. Ir jei bitininkas viską padarė tvarkingai savo bitynuose, bitelės jau pasiruošusios šaltąjam metų periodui...

 1525660 849587088434755 3861098102570675425 n

 Jau ruduo ir krentantys geltoni medžių lapai jį padarė pasakiško grožio vieta, malonu vaikštinėti gamtoje, grožėtis ja. Įvertinti praėjusio darbymečio laiką, pasvajoti apie ateitį ir jos planus.

Spalio pradžioje Lietuvoje lankėsi Vokietijos bitininkai, kurie užsuko ir į aukštaitijos sostinę. Panevėžio bitininkų draugijos narys Vaidas juos priėmė „Panevėžio gamtos mokykloje“, kur visai šalia miesto įsikūręs mini zoosodas, jame labau jauku ir miela. Kiekvienas gali priartėti prie gamtos ir pamatyti jos grožį.

Bičiuliai užsuko ankstyvą spalio antrosios rytą, kai kieme švietė skaisti saulė ir oras buvo pasakiškas. Pievoje, kurioje stovėjo daugiaaukštis avilys, aplinkui sustojo svečiai. Pasakojimas prasidėjo nuo Lietuvos bitininkystės istorijos, papasakojant apie mūsų šalies ir mūsų krašto bitininkystę. Visiems buvo įdomu, kuo šios šalies bitininkystė skiriasi ir kuo panaši į jų.

Papasakojus bendruosius panašumus ir skirtumus buvo prieita prie konkretaus bitininkystės būdo, bitininkavimo daugiaaukščiuose aviliuose. Vaido bityne avilių rėmėlių matmenys atitinka standartinio "dadano" pusrėmius (430x145). Informacijos pateikimui buvo pasirinktas būdas papasakoti apie darbus per visus metus. Pradėjus nuo sausio mėnėsio, kai bitės ramiai žiemoja ir pasakojant eiliškai visi darbai per sezoną. Bityno apžiūrėjimai baigiantis žiemai labai svarbūs, bičių šeimų patirkinimai ar turi maisto, ar viskas tvarkoje turi daug reikšmės atseinančiam sezonui. Suspindus saulytei valomi lizdai, tvarkoma aplinka bityne. Imant žydėti pirmiems pavasario žiedams, lizdų plėtimas, motinėlių kokybės nustatymas. Pavasario žiedams sužydus gausiau, aukštų dėjimas, tikintis pirmojo medaus. Šeimų dauginimas, šeimelių sudarymas, motinėlių auginimas, naujų korių dėjimas, jų siuvimo įpatybės, medaus ėmimas, žiedadulkių rinkimas, motinėlių auginimas, jų keitimas. Pasibaigus vasarai bičių ruošimas žiemai, jų apšildymas ir kiti darbai. Bičių žiemojimo pradžia ir pasakojimas iki gruodžio-sausio mėnesio. Papildomų įrenginių, bitinių grotelių, bičių išleistuvų, kitų avilio detalių naudojimas, pritaikymas padadant, palengvinant, pagreitinant darbą.
Ekskursantų būrelis nebuvo gausus, tik vienuolika bičiulių, tačiau susidomėjimas buvo didelis. Bitininkas Vaidas gavo daug įvairių klausimų apie mūsų krašto bitininkystę, bitininkavimą būtent tokiuose aviliuose ir specifinių darbų atlikimą.

Bendravimas su kitos šalies bitininkais buvo malonus ir šiltas, o praėjus kelioms dienoms buvo gautas toks laiškas:

„Laba diena, Vaidai

Jaučiu pareigą parašyti apie apsilankymą pas Jus su vokiečiais „Gamtos mokykloje“. Firmos ir savo vardu noriu padėkoti už puikų priėmimą, profesionalų savo veiklos pristatymą. Svečiai visą kelią (iki paskutinės dienos) žavėjosi Tavimi. Aplankius kelis bitininkus, tūrėjo su kuo palyginti. Sakė: „Tokį bitininką galėtume tuoj įsivaikinti...“

Vaidai, linkiu geros kloties, darbščių bitučių ir daug medaus.

Su geriausiais prisiminimais ir linkejimais

Gidė Nijolė"

Spausdinti