Straipsniai

"Ūkininkai ir bitininkai: naujos taisyklės - žingsnis į priekį"

Artėjant vasarai, ūkininkai ir bitininkai Žemės ūkio ministerijoje vėl susėdo prie derybų stalo – nei viena pusė nenori, kad nuo pasėlių apdorojimo cheminiais preparatais žūtų bitės. „Dabartinės augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės, susijusios su bičių tausojimu, yra moraliai pasenę ir verčia šių produktų naudotojus jaustis nusikaltėliais. Turime užkirsti kelią ūkininkų ir bitininkų konfliktams bei sureguliuoti jų tarpusavio santykius“, – diskutuojant dėl naujai kuriamų taisyklių, pabrėžė žemės ūkio viceministras Rytis Šatkauskas.

Bitininkai sutiko, kad operatyviai informavus iš anksto, žydintys augalai galėtų būtų purškiami naktį. VL archyvo nuotr.

 

Naujai rengiamose Augalų apsaugos produktų įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo, tiekimo rinkai taisyklėse bus nemažai pasikeitimų. Bičių laikytojas, siekdamas apsaugoti savo laikomas bites nuo kenksmingo augalų apsaugos produktų poveikio, Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Ūkinių gyvūnų registre turės pažymėti registruoto bityno bičių laikymo vietas, o prieš 3 kalendorines dienas – pranešti apie bičių šeimų perkėlimą ar naujų avilių pastatymą. Savo ruožtu, žemės naudotojas, besirengiantis purkšti žydinčius augalus, prieš 2 kalendorines dienas šiame registre turės nurodyti planuojamo purškimo datą, vietą, naudojamo cheminio preparato pavadinimą ir kitus duomenis. Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras nedelsdamas turės pranešti apie tai bičių savininkams, kurie jas laiko 2,5 km atstumu nuo purškiamo ploto. Tokiu būdu bičių laikytojai galės apsaugoti savo augintines, uždarydami jas aviliuose ar kitais būdais.

Susitikime dalyvavę Žemdirbystės instituto mokslininkai ir Agronomų sąjungos atstovai pastebėjo, kad be augalų purškimo žemės ūkis neišsivers – rapsų derliaus tokiu atveju net nereikėtų tikėtis. Į argumentus įsiklausę bitininkai  sutiko, kad operatyviai informavus iš anksto, žydintys augalai galėtų būtų purškiami naktį. Valstybinė  augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos, sužinojusi apie tam tikrų augalų ligų riziką ar jų paplitimą, išimtiniais atvejais leis žydinčius augalus purkšti dienos metu. Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad purškiant turėtų būti naudojami tik registruoti augalų apsaugos produktai.

„Bendromis Žemės ūkio ministerijos, ūkininkų ir bitininkų jėgomis kuriamos taisyklės privalo būti kuo paprastesnės ir neturi trukdyti dirbti“, – sakė viceministras R. Šatkauskas.

ŽŪM inf

Spausdinti