Straipsniai

"Varozės kontrolė 2014"

Posted in Straipsniai

Lankstinukas Jums 

erkes

• Pastaruoju metu tiktai varozės liga retai bepražudo bičių šeimas, nes tiesiog nespėja… Šeimos dažniausiai ir per palyginti trumpą laiką žūsta dėl virusinių ligų, kurias išplatina didesnis nei minimalus (atitinkamai pagal metų laiką) šeimoje esančių varoa erkių kiekis.

• Jeigu pernai (2013) pagrindinis perų auginimas prasidėjo tik apie balandžio mėn. vidurį, tai šiemet to proceso pradžia įvyko mėnesiu anksčiau. O tai reiškia, kad esant tam pačiam (pernai ir šiemet) peržiemojusių šeimoje esančių erkių kiekiui, šių metų pabaigoje jų prisidauginę bus bent 20 – 25% daugiau. Tai irgi nepavojinga tuo atveju, jei 2013 m. rudenį pavyko sėkmingai naikinti erkes, tačiau tampa rizikinga, jei dėl kurių nors priežasčių erkių liko daugiau nei minimaliai.

• Pašalinkite erkes (arba daugumą jų) tinkamu tam laiku ir virusų problemos išnyks (prof. Ingemar Fries, Švedija).

 

Bendra apžvalga

Praėję 2013 metai buvo gana palankūs bičių sveikatingumo atžvilgiu. Panašu, kad tų gana gausių ir netikėtų bičių šeimų žuvimo epidemija pasireiškusi 2007 – 2011 metais tiek Europos mastu tiek Lietuvoje jau praėjo ir gal kažkurį laiką neatsinaujins. Priminsiu tik tai, kad iš dalies mistiniai bičių šeimų žuvimai vyko šalies mastu atskiru laiku skirtinguose regionuose, skirtinguose rajonuose ar net to paties bityno skirtinguose skyriuose. Priežastį, dėl ko net patyrusiems bitininkams buvo netikėtas ir gana staigus bičių šeimų žuvimas, 2012 m. viduryje įvardijo D. Britanijos mokslininkų komanda, vadovaujama Dr. S. Martins*. Du metus Havajų salyne stebėdami ir lygindami bičių šeimas, kurių vienos buvo užkrėstos varoa erkėmis, o kitose šeimose šių parazitų dar niekada nėra buvę, jie padarė išvadą, kad toks didelis pastaraisiais metais bičių mirtingumas susijęs sudeformuoto sparno virusu kurį plitimui labai svarbus, kaip faktorius, yra varoa erkės.

Varozės liga pastaruoju metu daug rečiau pražudo bičių šeimas, nes tiesiog nespėja…

Reiškinys, kuomet varoa erkės apsigyvena bičių šeimoje yra vadinamas varoze. Kai šių parazitų prisidaugina daugiau nei kokie 4000 (paprastai vasaros gale), iškyla grėsmė šeimai žūti nuo šios ligos. Yra taip, kad bitės, ant kurių parazitavo erkės besivystant pero stadijoje išgyvena daug trumpesnį laiką nei sveikos. Aktualiausiai tai būna žiemoti turėsiančioms bitėms, kuomet vietoje 6 mėnesių išgyvenama tik 2 – 3 mėnesius. Tokia stipriai apsikrėtusi šeima antroje žiemojimo pusėje būna nusilpusi ir jei didesni šalčiai tuo metu, tiesiog neperžiemoja. Taigi varozė pavojinga, kai erkių skaičius šeimoje palyginti didelis ir net kai kurias jų galima pastebėti šeimoje ir plika akimi. Tačiau pastaruoju metu vyksta toks procesas, kuomet erkių šeimoje nesimato, o šeimos žūsta panašiais požymiais kaip ir ankstesniais laikais dėl varozės. Kad sunku pastebėti erkes plika akimi dar sąlygoja ir tas faktas, jog jos įsikabina ne ant nugarėlės, bet ant vidinės pilvelio pusės. Na o pagrindinė bėda, kada nors erkių bitininkas ir nemato, o šeima žūsta, tai ir yra deformuoto sparno virusinė liga. Erkės yra aktyvios šio viruso platintojos ir pakanka, kad jų bičių šeimoje parazituotų jau nebe 4000, o perpus mažiau – tik apie 2000. Šiaip šis virusas, kaip ir kitas šiuo metu pavojingas – ūmaus paralyžiaus gali būti bičių organizme ir nesidauginti, jei tam neatsiras palankios sąlygos. 2011 metais Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos atliktas tyrimo šalies mastu, parodė, jog ištyrus 191 šeimą, deformuoto sparno virusasrastas 121 (63%) ir ūmaus paralyžiaus virusas 14 (7%). Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad bičių šeima serga šiomis ligomis. Reikia ir kitų papildomų sąlygų, kad virusai pradėtų daugintis ir žudytų bitės organizmo ląsteles. Štai 2011 – 2012 metais Italijoje atliktas bičių monitoringo tyrimas parodė, kad deformuoto sparno virusą turi daugiau nei 90%, o ūmaus paralyžiaus tarp 50 ir 60% bičių šeimų. Tačiau pavojinga riba, kuomet virusų organizme prisidauginę daugiau nei dešimt milijonų buvo toli gražu ne visuose pavyzdžiuose. Žmogus juk irgi yra tarkim gripo viruso nešiotojas, tačiau reikia ir kitų sąlygų (drėgno ir šalto oro, imuninės sistemos susilpnėjimo ir t.t.), kad gripo virusai sukeltų negalavimus.

*Stephen J. Martin, Andrea C. Highfield, Laura Brettell, Ethel M. Villalobos, Giles E. Budge, Michelle Powell, Scott Nikaido, Declan C.   Schroeder Global Honey Bee Viral Landscape Altered by a Parasitic Mite

Faktai apie virusines ligas

Virusas – tai neląstelinės sandaros struktūra, susidedanti iš nukleorūgšties, apsuptos apsauginio baltyminio apvalkalėlio.

Virusai gali daugintis tik patekę į gyvą ląstelę, tuo būdu ją sunaikindami. Lotyniškai žodžio virus kilmė reiškia nuodas.

Bičių organizme daugintis gali pradėti iki 24 rūšių virusų, sukeliančių skirtingas ligas, tačiau pastaruoju metu pavojingiausi yra deformuoto sparno ir ūmaus paralyžiaus virusai ir jie bičių organizme buvo atrasti tik su varoa erkių pasirodymu bičių šeimose.

Nustatyta, kad deformuoto sparno virusų nešiotojomis gali būti ir vos ne iki 100% bičių šeimų, tačiau šių virusų dauginimosi suaktyvėjimas ir tiesioginės žalos padarymas bičių sveikatai didžioje daugumoje atvejų tiesiogiai susijęs su varoa erkių kiekio žymiu pagausėjimu (kaip taisyklė vasaros pabaigoje).

Skaitoma, kad deformuoto sparno virusinė liga gali pražudyti bičių šeimą jei joje yra daugiau nei 2000 erkių. Turima omenyje erkių kiekį prieš naikinimą t. y. vasaros gale. Rudens pabaigoje, jei nepavyksta efektingai sunaikinti didžiąją dalį erkių arba tai iš viso nebuvo atliekama, tai pavojingas erkių skaičius, prie kurio gali prasidėti virusinių ligų protrūkiai yra jau tik daugiau nei 700.

Deformuoto sparno virusinės ligos požymiai:

Šis virusas pažeidžia ir lervutes ir besivystančias bites dar lėliukių stadijoje ir suaugusias bites.

Svarbu! Nors gal ir šeima rimtai serga, tačiau jokių plika akimi požymių galima nepastebėti, gali nebūti ir bičių su deformuotais sparnais. Bičių sparnai deformuojasi tais atvejais, jei virusų dauginimasis ir tuo pačiu bitės sveikų ląstelių žudymas vyksta galvos srityje. Tokiu atveju ligos požymiai suprantami tik iš to, kad šeimoje bičių skaičius akivaizdžiai mažėja ir per maždaug pusantro mėnesio jinai žūsta nepriklausomai nuo to, kad erkes skubama įvairiomis priemonėmis naikinti.

Ūmaus paralyžiaus virusinė liga.

Šio viruso išplitimas bičių šeimoje dažniausiai reiškia staigią, maždaug per 1 – 2 savaites šeimos ar daugumos bičių žūtį. Gali pasireikšti bet kuriuo metu laiku, bet vėlgi dažniausiai vasaros gale ar rudenį, kuomet daugiausiai erkių. Nėra praktiškai jokių pastebimų ligos pradžios požymių, o smarkiai susirgusios šeimos bitės tampa apatiškos, nebešildo perų ir palieka avilį. Pagrinde tai suaugusių bičių liga.

Šių paminėtų virusinių ligų atvejų užkirtimui bitininko pagalba praktiškai yra tik viena – siekti, kad bičių šeimoje būtų kuo mažesnis erkių kiekis, nes būtent šie parazitai ir yra didžiausi virusų platintojai.

Varozės gydymo būdai ir variantai

Naikinimo būdas

Variantas

Naikinimo priemonė

Panaudojimo laikas

Kiekis vienai bičių šeimai

Tik ankstyvas

A

Varostop

Po medaus išėmimo, nuo rugpjūčio mėn.

2 – 4 juostelės, priklausomai nuo šeimos stiprumo bei užsikrėtimo laipsnio

B

Apistan

Tas pats

2 juostelės

C

Apiguard

Tas pats

2 dozės

Ankstyvas + vėlyvas


Varostop

arba Apistan

Nuo rugpjūčio mėn.

Minimum 2 juostelės

1

BeeVital

arba

Varidol

Spalio ar lapkričio mėn.

15 ml šeimai (Beevital)


2 – 3 lašai (Varidol)

Tik BeeVital

Nuo rugpjūčio mėn. 3 kartus x 6 dienos

Spalyje arba lapkrityje vieną kartą

15 ml vienam kartui

Tik vėlyvas

A

BeeVital

Pasibaigus perams,  panaudoti ne mažiau   2 kartus, pvz. spalio pradžioje ir po to lapkričio pradžioje

15 ml vienam kartui

B

Varidol

Pasibaigus perams, panaudoti nei mažiau  2 kartus, pvz. spalio pradžioje ir po to spalio pabaigoje 4

2 – 3 lašai vienai šeimai vienam kartui

Ekologinis (tik ankstyvas)


Skruzdžių rūgšties paketai

Po medaus išėmimo, nuo rugpjūčio mėn.

2 paketai

Ekologinis (ankstyvas + vėlyvas)


Skruzdžių rūgšties paketai

Po medaus išėmimo, nuo rugpjūčio mėn.

2 paketai

BeeVital

Spalio pabaiga

15 ml šeimai

*Piretroidai – bendras cheminių medžiagų grupės, paralyžuojančiios nervinės sistemos veikimą, pavadinimas

Kaip geriau naikinti erkes sezono pradžioje

Šiaip tai pats tinkamiausias laikas naikinti erkes yra rudens metas. Tokiu būdu padedama ir bičių šeimai lengviau žiemoti nesikankinant dėl lizde esančių gana didelio skaičiaus parazitų. Tačiau be abejo būna, kad dėl kokių nors priežasčių nepasiseka rudenį tinkamai atlikti erkių naikinimo procedūros, todėl reiktų šį darbą atlikti jau nuo pat ankstyvo pavasario. Kadangi pavasarinis medunešis nors ir sunkiai prognozuojamas, bet gali būti ir labai greitai po bičių apsiskraidymo, todėl pavasariniam varozės gydymui nepatartina naudoti cheminių vaistų, o šeimas apdoroti tik organinių medžiagų pagrindu pagamintomis priemonėmis.

Mėnuo

Siūlomos panaudoti priemonės

Komentaras

Kovas / Balandis

BEEVITAL 15 ml šeimai

Iškart po bičių apsiskraidymo, kada dar nėra arba beveik nėra dengtų perų. Erkės dauginasi tik tada, kai yra perų, o dengtame pere jos vaistams tampa nepasiekiamos. Iki apsiskraidymo nereiktų gydymo procedūros atlikinėti, nes sukelta stresinė būklė gali iššaukti ir kitas neigiamas pasekmes pvz. viduriavimą.

Gegužė / Birželis

BEEVITAL 15 ml šeimai

Skruzdžių rūgšties paketai

Erkių naikinimą vykdyti reikia tik įsitikinus ar tikrai jis reikalingas

Skruzdžių rūgšties paketus naudoti tik stiprioms šeimoms ir tik esant palankiai oro aplinkos temperatūrai (tarp + 15 ir + 25ᵒC). Skruzdžių rūgštis padeda šeimai kovoti ir su askosferoze (kalkiniai perai).

Gegužė / Birželis

BEEVITAL 15 ml

Spiečių apdorojimas. Tikrai verta atlikti šį darbą, nes visos erkės yra tik ant bičių t.y. lengvai pasiekiamos. Naudoti tik organines priemones, nes spiečius taip pat prineša bitininkui medaus, todėl neužterškime šio produkto chemija!

Informacija apie vaistų saugojimo sąlygas

Eil. Nr.

Pavadinimas

Saugojimo sąlygos

1.

APISTAN

Laikyti originalioje pakuotėje, žemesnėje kaip 25 ᵒC temperatūroje

Saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

2.

APIGUARD 250 mg/g

Negalima laikyti aukštesnėje kaip     30 ᵒC temperatūroje

Negalima užšaldyti

Laikyti uždarytą originalioje pakuotėje

Saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

3.

VAROSTOP

Laikyti originalioje pakuotėje, žemesnėje 30 ᵒC temperatūroje

Saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių

4.

VARIDOL 125 mg/ml

Laikyti žemesnėje kaip 25 ᵒC temperatūroje

Saugoti nuo šalčio ir tiesioginių saulės spindulių

5.

BEEVITAL

Hive Clean 500 ml

Varoa Stick 15 ml

Saugoti kambario temperatūroje, sandariai uždarytame inde, vengti šalčio žemiau – 5 ºC, laikyti tamsoje

6.

Skruzdžių rūgšties paketai

40 ml    85%

Laikyti originalioje pakuotėje, žemesnėje kaip 25 ᵒC temperatūroje

Informacija apie preparatą APIGUARD

APIGUARD želė (25% timolis) naudojama avilyje

Kokybinė ir kiekybinė sudėtis (dozė 50 gr.). Veiklioji medžiaga – timolis 12,5 g, pagalbinės medžiagos (poliakrilo rūgštis, trietanolaminas, išgrynintas vanduo). Įpakavimas – aliuminio folijos dėžutė.

Paskirtis. Varozės diagnostikai, gydymui ir profilaktikai. Tik veterinariniams tikslams.

Poveikis. Erkes veikia tiesiogiai per kvėpavimo takus ir tiesioginio kontakto metu, taip pat viena iš timolio poveikio rūšių yra erkių baltymų denatūracija. Manoma, kad 2/3 vaisto veikimo pasireiškia per kvėpavimo takus ir 1/3 – tiesioginio kontakto metu. Tačiau veikimo būdų santykis priklauso nuo aplinkos temperatūros ir bičių aktyvumo.
Naudojimas. Vienai bičių šeimai gydyti reikia naudoti po vieną 50 g svorio želė indelį du kartus kas 2 savaites. Naudoti ne daugiau kaip du kartus per metus.   Naudojimo būdas:

Atverti avilį. Atplėšti folijos dangtelį nuo indelio, vieną jo kampą paliekant prie indelio. Padėti

atidarytą indelį centre, ant rėmelių, želė į viršų t.y. neapversti. Būtina įsitikinti, kad tarp indelio ir avilio stogo būtų ne mažesnis kaip 0,5 cm tarpas. Avilį uždaryti. Praėjus dviems savaitėms, želė indelį reikia pakeisti nauju tokia pačia tvarka ir laikyti avilyje, kol bitės ištuštins. Keičiant korius, preparatą reikia iš avilio išimti. Efektyviausiai vaistas veikia naudojamas vasaros pabaigoje, po medunešio (kai būna mažiau bičių perų). Tačiau intensyvaus užsikrėtimo atveju preparatą galima naudoti ir pavasarį, oro temperatūrai pakilus virš 15ᵒC. Dėl naudojimo būdo vaisto poveikis bičių šeimoms gali skirtis. Todėl APIGUARD naudotinas visoms šeimoms vienu metu pagal bendrą parazitų naikinimo programą, nuolat stebint žuvusių erkių kiekį.

Nepalankios reakcijos. Gydymo metu gali šiek tiek padidėti bičių šeimos aktyvumas. Retai, esant aukštai aplinkos temperatūrai, gydymo metu gali šiek tiek sumažėti perų, tačiau tai praeina ir neturi įtakos bičių šeimos vystymuisi.Kontraindikacijos: Nėra žinoma.

Karencijos laikotarpis (išlauka). Medui – 0 parų. Negalima naudoti per medunešį.
Laikymo sąlygos.

Specialūs nurodymai.

Negalima naudoti per medunešį, kad nepakistų medaus skonis. Gydyti galima pradėti iš karto po medaus paskutinio išėmimo.Vaisto negalima naudoti, kai gydymo metu prognozuojama didžiausia paros temperatūra yra mažesnėnei 15°C, kai bičių šeima yra mažai aktyvi ir kai temperatūra viršija 40°C.Prieš gydymą mažas bičių šeimas rekomenduotina sujungti.Visos bityno šeimos turi būti gydomos vienu metu.Neperduozuoti! Ne daugiau dviejų gydymų per metus!

Specialios atsargumo priemonės.

Saugotis, kad vaistas nepatektų ant odos ar į akis, nes gali sukelti odos ir akių uždegimą ar sudirgimą.Naudojant vaistą, reikia mūvėti nepralaidžias pirštines bei kitas apsaugos priemones.

Po naudojimo rankas ir medžiagą, ant kurios pateko žėlė, reikia plauti vandeniu su muilu.

Jei žėlės patenka ant odos, paveiktą vietą reikia kruopščiai nuplauti vandeniu ir muilu, o patekus į akis– rūpestingai išplauti dideliu kiekiu švaraus tekančio vandens ir kreiptis į gydytoją. Stengtis neįkvėpti.

Sunaikinimo nuostatos. Panaudotas dėžutės (aliuminio folija) išmetamos į šiukšlių konteinerius.

Tinkamumo data. Nurodyta ant pakuotės.

apiguard_logoSkirta ankstyviam VAROZĖS gydymui

7 priežastys dėl ko verta naudoti APIGUARD:

APIGUARD2

APIGUARD

 APIGUARD1

Spausdinti