Straipsniai

"Vasaris bityne"

Written by Meilutė Močiškytė. Posted in Straipsniai

Visus darbus bityne turime atlikti kuo tyliau, nes į kiekvieną prisilietimą bitės labai jautriai reaguoja, ilgai nenurimsta, dėl to avilyje pakyla temperatūra, bitės ima veržtis į lauką, gali pradėti viduriuoti.

Bičių žiemojimas skirstomas į du laikotarpius: pirmasis – nuo paskutinio bičių apsiskraidymo vėlų rudenį iki pirmųjų perų atsiradimo pavasariop, antrasis – nuo perų atsiradimo šeimoje iki pirmojo apsiskraidymo pavasarį. Pirmuoju laikotarpiu bičių šeima per mėnesį sunaudoja 0,5–1 kg maisto, bitės neaktyvios, kamuolyje palaiko 14–28 °C temperatūrą. Miršta didesnė dalis senų, cukraus sirupą perdirbusių bičių.

Vasario pabaigoje bičių lizduose jau atsiranda perai, prasideda bičių pavasaris. Lizduose prie perų temperatūra pakyla iki 34–35 °C. Nusilpusios išeina iš avilio, daug jų miršta prie lakos, dėl to jų kūneliai gali užkimšti laką ir bitėms ims trūkti oro.  Šiuo metu gali atsirasti daug bičių žiemojimo sutrikimų: medus cukruojasi, bitės gali pradėti viduriuoti.

Skirtingais metais bitės apsiskraido nevienodu laiku. Štai 1998 metais Zarasų rajone bitės apsiskraidė jau vasario 20 dieną, po metų – kovo 4 dieną. Pasitaiko, kai bitelės apsiskraido tik balandžio pradžioje. Šilčiausias paskutinis žiemos mėnuo mano bitininkavimo praktikoje buvo 1992 metais –  tuomet bitininkai valė avilių dugnus, nes vasario pabaigoje  buvo daugiau nei 18 laipsnių šilumos.

Pagrindiniai darbai

Kol bitės neapsiskraidžiusios ir kai atlydžius keičia atšalimai, patikrinkite avilių lakas: ar jose nesusikaupęs ledo sluoksnis, ar neužkimštos bičių lavonėliais. Jei reikia, lakas tyliai, kad nesuerzintumėte bičių, išvalykite.

Į avilį turi patekti grynas oras – jis labai reikalingas bitėms, ypač auginant perus. Atsargiai atidarę avilį, sudrėkusias ir apšerkšnijusias pagalves pakeiskite sausomis.  Bičių lizdus laikinai galite pridengti šilta antklode. Labai svarbu lizdus gerai apšiltinti, nes niekada bitėms taip nereikia šilumos kaip pavasariop, auginant perus. Bičių lizdus galite apšiltinti laikraščiais, dėdami juos keliais sluoksniais ant lubelių.

Ir dar šis tas

Vasaris labai tinkamas atlikti darbus, kuriems bitininkavimo sezonu paprastai pritrūksta laiko: vielyti ar tvarkyti rėmelius, skusti pikį, lydyti vašką, siūti pagalves, tvarkyti korius sandėliuose. Galima paaukštinti  tuščius šešiolikarėmius avilius, kad vasaros metu, esant geram medunešiui, butų galima uždėti po dvi meduves.

„Kandi“ tešla ir kitas maistas

Ji ruošiama iš vienos dalies medaus ir penkių dalių cukraus pudros. Viską gerai išmaišę paliekame pusei paros. Po to žiūrime, ar masė nelimpa prie rankų. Jei limpa, įdedame dar cukraus pudros. Tuomet gabalus  po 0,5–1 kg vyniojame į polietileno plėvelę ar į maišiukus, padarome plyšelius bitėms prieiti ir dedame virš rėmelių toms šeimoms, kurioms trūksta maisto. Tai lengviausias būdas padėti badaujančioms bitėms.

Galima badaujančioms bitėms duoti medaus. Imame jo šeimai po 0,5–1 kg (medus kietas), dedame į polietileno maišelį, galima panaudoti medų, sufasuotą į stiklainius ar kibirėlius, padarome nedidelius plyšelius bitėms prieiti ir dedame tiesiai ant rėmelių. Kilogramo medaus badaujančiai šeimai pavasariop užtenka 8–12 dienų, priklausomai nuo šeimos stiprumo.

Dar galime bitėms duoti korių su medumi iš sandėlio. Tokį korį guldome tiesiai ant rėmelių su žiemojančiomis bitėmis. Atakiuoti medaus šiuose koriuose nereikia –bitės sugebės tai padaryt ir pačios. Po dviejų savaičių, jei medus iš šio korio jau būna suneštas į lizdą, galima uždėti kitą korį su medumi. Tai trys lengviausi būdai padėti badaujančioms bitėms.

Visus darbus bityne turime atlikti kuo tyliau, nes į kiekvieną prisilietimą bitės labai jautriai reaguoja, ilgai nenurimsta, dėl to avilyje pakyla temperatūra, bitės ima veržtis į lauką, gali pradėti viduriuoti.

Jei turite klausimų, skambinkite tel.: (8 458) 31 008, 8 611 13 395.

 

 Meilutė Močiškytė,
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos bitininkystės konsultantė

 

Spausdinti