Straipsniai

"Dėl paslaptingos bičių ligos gali būti atsakingas smegenis valdantis parazitas "

Už bičių apokalipsę, arba šeimos sunykimo sutrikimą (angl. Colony Collapse Disorder, toliau – CCD) – paslaptingą reiškinį, kuris masiškai naikina bites visame pasaulyje, gali būti atsakingos mažos muselės, kurios sugeba užvaldyti jų smegenis ir paversti zombiais, rašo inhabitat.com.

San Francisko Valstijos universiteto (JAV) mokslininkai išspausdino mokslinę studiją, kurioje rašo, kad muselių Apocephalus borealis veikla gali būti kenksmingesnė nei manyta iki šiol. Šios mažos muselės mokslininkams buvo žinomos ir ankščiau. Jos puola bites ir vapsvas, jų kūnuose padeda kiaušinėlius, o išsiritusios lervos užvaldo smegenis ir perima kūno kontrolę. Kai „bitė-zombis“ miršta, jos kūnas tampa savotišku kokonu, iš kuriuo išsirita vidutiniškai 13 naujų muselių.

Nuo CCD nukentėjusių bičių analizė atskleidė, kad jų sparnuose rasta pavojingų patogenų, kurie buvo rasti ir lervų bei muselių kūnuose. Manoma, kad bitėms gali kenkti per didelės pavojingų medžiagų normos. Studijoje minima, kad tai nebūtinai vienintelė CCD priežastis.

Apocephalus borealis lervos bites paverčia zombiais 

Apocephalus borealis lervos bites paverčia zombiais
© Wikimedia Commons nuotr.
Tyrimo autorius prof. Johnas Hafernikas dailymail.co.uk žurnalistams teigė, kad dar riekia ištirti ar tikrai Apocephalus borealis populiacijos nėra ženkliai padidėjusios. Biologą šiek tiek stebino ir tai, kad naminės bitės yra geriausiai ištirtos iš visų bičių, bet iki šiol šis dalykas buvo nerastas.

Prie CCD atsiradimo ir paplitimo priežasčių minimi ir chemikalai naudojami žemės ūkyje, mobiliųjų telefonų tinklų įtaka ir kiti parazitai. Paslaptingoji liga pirmą kartą paminėta 2006 m. ir jau nusinešė ženklią JAV, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių bičių populiacijos dalį. Bitės yra gyvybiškai svarbi ekosistemų dalis, jos apdulkina daugelį augalų rūšių ir be jų jie negalėtų veistis. JAV valdžia skyrė didžiules lėšas sustabdyti šiai ligai, bet konkrečių rezultatų dar nepasiekta.

Spausdinti