Straipsniai

"Mokslininkai tiria, kokie augalai galėtų sustabdyti bičių nykimą"

Sasekso universiteto biologai ėmėsi analizuoti, kokios gėlių rūšys labiau traukia vabzdžius. Negalutiniai rezultatai parodė, kad keletas populiarių sodo augalų 100 kartų labiau masina bites ir kamanes, praneša telegraph.co.uk

Kamanėms labiausiai patiko Meksikos isopas, o bitėms – pirmiausia agurklė, o po to – menturinis šalavijas. Buvo nustatyta, kad laukinis mairūnas ir paprastasis raudonėlis patraukliausi pavienėms laukinėms bitėms.

Vabzdžius vilioja ir baltažiedė levanda „Edelweiss“ bei mėlynažiedė levanda „Grosso“. Pasirodo, kai kurios sodininkų mėgstamos snapučio rūšys beveik niekada neaplankomos vabzdžių, o populiarios jurginų rūšys, pavyzdžiui, pusiau kaktusiniai jurginai „Tahiti“ ir rutuliniai „Franz Kafka“ yra prastas maistas bitėms.

Jungtinėje Karalystėje bičių skaičius per pastaruosius 25 metus sumažėjo perpus, o kamanių, kurių trys rūšys nyksta, o septynių populiacija stipriai mažėja, populiacija nuo 1970 m. sumažėjo apie 60 procentų.

Mokslininkai tikisi, kad jų tyrimas padės sustabdyti daugelio bičių rūšių nykimą, o sodininkai galės rinktis augalus, kuriuos mėgsta lankyti maisto ieškančios bitės.

Michailas Garbuzovas, vadovaujantis projektui Sasekso universiteto Bitininkystės ir socialinės elgsenos vabzdžių laboratorijoje, sakė: „Nors yra sudaryta daug sąrašų, rekomenduojančių sodinti bites viliojančias gėles, tačiau, kiek mes žinome, tik nedaugelis jų remiasi empiriniais įrodymais“.

„Mes nustatėme, kad vasaros pabaigoje bitės turi nukeliauti toliau, kad gautų maisto, nes joms sunkiau rasti tinkamų gėlių. Nusprendėme ištirti, kokie vasarą žydinčių sodų augalai yra labiausiai patrauklūs vabzdžiams. Projektas tik prasideda, tačiau jau esame pastebėję reikšmingų skirtumų, kaip vabzdžius traukia sodo gėlės“, – tęsė M. Garbuzovas.

Manoma, kad laukinių gėlių sumažėjimas ir ligos yra pagrindinės priežastys, kodėl pastaraisiais metais visame pasaulyje stebimas bičių populiacijų nykimas.

M. Garbuzovas, viešoje paskaitoje universitete atskleidęs pirmines išvadas, tyrinėja 32 sodo augalų tipus, bandydamas rasti tuos, kurie geriausiai aprūpina vabzdžius maistu.

Mokslininkas jau yra užregistravęs daugiau nei 10 000 vabzdžių apsilankymų prie Braitono pakraštyje, Sasekse, augančių gėlių.

www.alfa.lt

Vertė Justė Gusevaitė-Grižė | „EKO redakcija“

Spausdinti