Straipsniai

Avilys nors ir miegamajame: kambarinė bitininkystė pagal „Philips“

Užsigeidėte spiečiaus bičių, kurios neštų medų, apdulkintų žydinčius kvartalo ar apylinkės augalus ir palaikytų pastaraisiais metais sparčiai nykti pradėjusią šių unikalių vabzdžių populiaciją? Gyvenant užmiestyje tokia užgaida neatrodytų kaprizinga. Tačiau ar teko girdėti, kad kas nors avilius laikytų... kambaryje? Panašu, jog bendrovė „Philips“ kloja kambarinės bitininkystės pamatus, o turint noro asmeninį spiečių bus galima įkurdinti tiesiog ant savo būsto ar darbovietės lango.


„Miesto Avilys“ (angl. - „Urban Beehive“) gimė kaip dalis naujo „Philips“ projekto, pavadinimu „Mikrobiniainamai“ (angl. – „Microbial Home“). Projekto esmė – uždaro ciklo, savimi pasirūpinti gebančio būsto koncepcija, kurioje be futuristinio kambarinio avilio būtų įdiegtos ir, pavyzdžiui, metano asimiliavimo arba augalinė nutekamųjų vandenų filtravimo sistemos. Kol kas tai – tik dizaino koncepcija, ir tikrų tokio tipo namų artimiausiu laiku kaimynystėje ar kitose erdvėse neišvysite. Tačiau ateityje taip nutikti galėtų, o gal net ir turėtų.

‚Miesto Avilys“ sudarytas iš dviejų dalių ir tvirtinamas prie lango stiklo. Iš lauko pusės montuojama balta fasadinė avilio dalis su vazonėlyje žydinčiu augalu ir mažyte skylute, pro kurią bitės galės lįsti į perregimą aptakų avilio burbulą, įtvirtintą ant lango stiklo iš kambario pusės. Patalpoje esantys žmonės galės stebėti, ką bitės veikia avilyje. O užsigeidus medaus, bus galima jo pasiekti, ištraukus avilio kaištį. Beje, kad bekopinėjant medų kambarin nepriskristų suerzintų bičių, įrengta dar viena mažytė anga, pro kurią bus galima avilin pūsti bites raminančius dūmus.

Stikliniame avilio burbule – visas avilio infrastruktūrai būtinas „inventorius“, pradedant medaus korių formomis, kuriose bitelės galės lipdyti vaško korius, baigiant oranžinį avilio stiklo atspalvį, sudarantį sąlygas vabzdžiams geriau orientuotis.

 

„Philips“ tikina, jog kambariniai aviliai – nauda miesto augmenijai (žiedadulkių pernešimas), šviežias medus tiesiai iš avilio ir unikalus estetinis interjero akcentas. Tiesa, kokios konsistencijos medų neštų, pavyzdžiui, Šanchajaus ar Maskvos smogo epicentruose apgyvendinti bičių spiečiai, kompanija nutyli. Tačiau, nepuolant į kraštutinumus, idėja atrodo išties fantastiška: kas trukdytų tokį avilį įsirengti sodyboje?

Parengė: Saulius Žukauskas

Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Spausdinti