Straipsniai

"Kelionės i UAB "Bičių korys" ir Vilniaus bitininkų susivienijimą įspūdžiai"

Panevėžio bitininkų draugijos valdyba 2011-05-28 suorganizavo pažintinę kelionę į UAB „Bičių korys“ ir į Vilniaus bitininkų susivienijimą. Šiek tiek apie tai plačiau...

Nuo senų senovės bitininkystė buvo viena iš įdomiausių ir paslaptingiausių žemės ūkio šakų, kuri davė ne vien tik materialinės naudos bitininkui ir jo šeimai.
UAB „Bičių korys“ įmonės istoriją galima pradėti rašyti nuo 1962 metų, kai šalia Vilniaus buvo pastatytas Respublikinės bitininkystės kontoros Vaško perdirbimo cechas. Žaliųjų ežerų rajone, šalia Vilniaus, iškilo cecho gamybiniai pastatai ir sandėliai. Būdama ūkiskaitine įmone, nežiūrint į visus žemės ūkio, kaip šakos reorganizavimus, dirbo kryptingai šalies bitininkystės labui. Privatizavus šią įmonę, 1994 metais įkurta didžiausia specializuota paslaugas žemės ūkiui teikianti gamybinė - prekybinė bitininkystės firma Lietuvoje. Nuosavas specializuotas atstovybių tinklas yra didžiausias Baltijos šalyse. Jį sudaro 11 specializuotų bitininkystės reikmenų filialų Lietuvoje. Didelę darbo patirtį su bitėmis ir bitininkais turintys darbuotojai visuomet yra pasirengę ne tik supažindinti su pateikiama produkcija, bet ir pateikti daug praktinių patarimų bei sėkmingo bitininkavimo paslapčių.

Bendrovės gamybos pagrindą sudaro vaško perdirbimas į vaško plokšteles, bitininkų aprūpinimas visu bitininkystės vystymui reikalingu mediniu inventoriumi bei įranga: aviliais, avilio dalimis, rėmeliais, meduvėmis, spietinėmis, korių laikymo dėžėmis, medinėmis maitintuvėmis. Tai gaminama medienos apdirbimo ceche.
Bendrovė palankiausiomis kainomis superka, fasuoja ir realizuoja įvairius bičių produktus - medų, žiedadulkes, pikį, bičių duonelę. Visa produkcija - tik lietuviškos kilmės.

Vilniaus bitininkų susivienijimas įkurtas 1972 m.- didžiausia ir seniausia Vilniaus krašto bitininkų asociacija organizuojanti bitininkystes vystymą Vilniaus, Trakų ir Šalčininkų rajonuose bei Vilniaus mieste. Susivienijimo pirmininkas Kazimieras Spetyla.

Kelionės metu pirmiausia buvome priimti Vilniaus bitininkų susivienijimo patalpose „Bitinėlis“. Susivienijimo pirmininkas Kazimieras Spetyla suorganizavo paskaitą apie medingus augalus, kurios metu mūsų bitininkai aktyviai dalyvavo pateikiant jiems rupimais klausimais. Po to vykome į  UAB „Bičių korys“ parduotuvę, kur bitininkai susipažino su parduotuvės ekspozicija ir galėjo įsigyti reikiamo inventoriaus. Taip pat aplankėme ir bendrovės gamybines patalpas (vaško gamyba ir parduodamo bitininkystės inventoriaus ekspozicija).. Gamybinių patalpų teritorijoje toliau vyko diskusijos gamybos klausymais. Aleksandras Kavaliauskas pateikė savo įdiegto inventoriaus brėžinius ir pakvietė  UAB „Bičių korys“ ir Vilniaus susivienijimo atstovus aplankyti savo bityną.

Toliau bendru sutarymu nuvykome į Verkių regioninį parką. Pažintinę ekskursiją pravedė regioninio parko direktorė. Verkių regioninis parkas - įkurtas 1992 m. yra vienas iš mažiausių Lietuvoje, užimantis vos 2693 ha plotą. Miesto pašonėje esanti unikali gamtinė teritorija su savitu kultūros paveldu mėgiama ir gausiai lankoma sostinės svečių. Nors plečiantis miestui urbanizacija vis labiau skverbiasi į parko teritoriją, tačiau šis kampelis dar išlaikęs savitą unikalumą.

Pietinė Verkių regioninio parko dalis skirta daugiau kultūros paveldo vertybėms pažinti ir saugoti, o šiaurinė – gamtinėms. Su parko vertybėmis susipažinta keliaujant pėsčiomis.

Verkių regioninis parkas traukia savo gamtinėmis vertybėmis ir tyvuliuojančiais ežerais, o miškai užima net 77 proc. teritorijos. Parke įkurti keturi gamtiniai draustiniai, juose saugomas Turniškių, Žaliųjų ežerų kraštovaizdis, Riešės upelis bei termokarstinių Ežerėlių kompleksas. Keturios parko teritorijos dėl retų, nykstančių rūšių bei gamtinių buveinių yra įtrauktos į europinės svarbos saugomų teritorijų tinklą – Natura 2000.  Neries upės šlaitas prie Verkių, kuriame saugomas niūraspalvis auksavabalis, tvarkomas pagal parengtą ir patvirtintą gamtotvarkos planą, kitoms teritorijoms gamtotvarkos planai rengiami arba laukia patvirtinimo. Miškuose, pievose, vandenyse sutinkama gausybė retų bei dažnų gyvūnų, augalų rūšių, dalis jų įrašyta į Lietuvos raudonąją knygą, dalis saugoma kaip europinės svarbos rūšys.

Poilsiautojų ypač mėgiami didieji parko ežerai – Balsio, Gulbino, Ežerėlių geomorfologiniame draustinyje tyvuliuojantys Also, Sauso ežerai. Geriausios sąlygos trumpalaikiam poilsiui gamtoje yra sudarytos prie Balsio ežero. Čia įrengtas paplūdimys, ežere galima irstytis valtimis, budi gelbėtojai. Puiki panorama į ežerą atsiveria nuo medinio tilto ties maudykle bei iš regyklos, įrengtos ant stataus rytinio ežero šlaito.

Šalia regyklos ekskursijos vadovė papasakojo mums legendą apie Verkių dvaro atsiradimą.

Mielieji, neužmirškime, kad bitininkystė - tai ne tik medus, tai ir žydintys sodai pavasarį, lūžtančiomis šakomis nuo derliaus rudenį, tai ir sodybos puošmena - įvairiaspalviai aviliai su niekuomet netinginiaujančiomis bitelėmis, tai ir sielos bei kūno atgaiva - bičių produktai, bei ramybe dvelkiantys darbai bityne. Tad visus bitininkus kviečiame aktyviai dalyvauti propaguojant bitininkystę bei puoselėti savo bitynus. 

Pabaigai noriu padėkoti draugijos valdybai, kuri visada padeda spręsti draugijai keliamus reikalavimus.

Taip pat ačiu draugijos nariams, kurie niekada neatsisako padirbėti draugijos veikloje ir neleidžia valdybos nariams “užmigti ant laurų lapų”, kaip pvz. Romualdas Bučiūnas, Ksavera Grimašauskienė, Algimantas Antanaitis, Gintaras Balžekas, Valerijus Juchnevičius ir kt. Romualdas Bučiūnas pastoviai kovoja dėl pesticidų naudojimo žydinčių augalų purškimui, nors ir jo bitės nuo to nukentėjo.

Draugijos elektroninio pašto adresas: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį., draugijos svetainės pavadinimas: www.panbites.lt

Per svetainės administratorių Vaidą Arbutavičių draugijos nariai gali skelbtis apie save, savo bityną ir t. t. Jo telefono numeris 8-674 84149. Elektroninio pašto adresas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Spausdinti

Susisiekite su mumis

Puslapio administratorius: Vaidas

E-paštas: vaidasbki@gmail.com

Tel.: +370 674 84149