Straipsniai

"Gausaus pavasarinio medaus sunku tikėtis"

Sigitas Uselis, "Ūkininko patarėjas"

Šalies bitininkystės istorijoje šiais metais reikia įrašyti dvi datas – kovo 13-ąją ir balandžio 3-ąją. Tai dienos, kuomet Lietuvos bitynuose apsiskraidė bitės, tiesa, pirmąkart tik iš dalies. Ne bitininkui bičių apsiskraidymą galima būtų paaiškinti taip: tai momentas, kai bitės gauna progą po ilgo žiemojimo avilyje išskristi į orą pasiskraidyti.

imagesBitininkui ši diena yra didelė sielos šventė, stebint bityne tūkstančius bičių, kone vienu metu pakilusių į orą. Gal ir simboliška, kad abi šios datos buvo sekmadieniai – taigi šventė šventą dieną.

Žiemojimas nebuvo lengvas

Ši žiema bitėms gerokai panaši į praėjusią, tik prasidėjo beveik trimis savaitėmis anksčiau. Skyrėsi tik sausio mėnuo, nes šiemet jis buvo gerokai šiltesnis ir bitėms lengvesnis – leido laisvai pereiti prie tolesnių maisto atsargų, tačiau paskatino pradėti auginti perus (ypač šiltesnių kraštų bičių rasių). Toks ankstyvas perų auginimas žiemos pabaigoje kai kurioms bičių šeimoms sukėlė ir tragiškų pasekmių. Atšalimas vasario pabaigoje–kovo pradžioje privertė bites gausiau maitintis, juk perams auginti šilumos reikia dvigubai daugiau, ir tos šeimos, kurios buvo pasislinkusios į vieno lizdo pusę, ten baigė visą maistą, o iš kitos pusės pasiimti dėl šalčių neturėjo galimybės. Taigi bitininkas randa žuvusią šeimą – bitės viename šone iš bado sulindusios į korių akutes, o kitame lizdo šone – bent pora pilnų rėmų su maistu. Tokių atvejų pasitaikė visoje Lietuvoje.

Buvo ir atvejų, kai bičių šeimos, paprastai labai stiprios, baigė visas maisto atsargas ir dėl bitininko neapsižiūrėjimo atsisveikino su gyvenimu. Teigiamas šiųmečio žiemojimo akcentas –bitės neviduriavo. Tuo tarpu pernai ši liga pražudė nemažai šeimų.

Pavasaris prasideda tik dabar

Nors kalendorinis pavasaris jau beveik įpusėjo, gamta nubudo tik balandžio pradžioje – ėmė žydėti lazdynai ir alksniai, pražysta blindės. Visa tai yra žiedadulkių šaltinis bitėms, skatinantis labiau pradėti auginti perus, tačiau bent iki šio savaitgalio atsargas papildyti bitės galėjo tik labai minimaliai, nes skraidymo laiką reikėtų skaičiuoti ne dienomis, bet valandomis.

Bičiuliai, kurie spėjo pažiūrėti bent iš dalies į lizdus, vieningos nuomonės: perų šiuo metu dar labai nedaug. Ką tai reiškia? Galima prognozuoti, jog likusią balandžio mėnesio dalį bičių šeimos ne stiprės, bet silpnės. Atėjo laikas, kai su gyvenimu atsisveikins praėjusių metų bitės, o nauja, šių metų, karta ne tokia gausi, kaip jau buvome įpratę. Vieną teigiamą dalyką šioje situacijoje galima būtų ir išskirti – nedidelis dengtų perų kiekis sudaro galimybę pakovoti su varoa erkėmis tiems, kas praeitą rudenį nelabai kruopščiai atliko šį darbą, o gal ir nėra garantuotas, kad viskas pasisekė.

Kad varozė kelia ir dar kels rimtų problemų Lietuvoje, „Ūkininko patarėjuje“ teko rašyti visai neseniai. Jau girdėti didesnių bičių netekimo signalų po šios žiemos iš Žemaitijos. Tokiu atveju labai svarbu psichologinis arba žmogiškasis faktorius, kai galvojama, jog jei kitur negerai, tai mane ši bėda tikrai aplenks. Taigi jei dar mažai dengtų perų, vadinasi, erkės, kurioms pavyko peržiemoti, įsitaisiusios ant bičių ir naikinti jas reikėtų, kad ir bivitalio tirpalu, nesibijant šaltesnės temperatūros.

Jei lauke daugiau nei 5 oC, atidengus lizdą būtina greitai sulaistyti iš viršaus bites, esančias tarprėmiuose, ir vėl uždengti. Kiti darbai prie bičių būtų tokie, kaip įprasta – patikrinti maisto kiekį, laikyti šiltai lizdą, o gal ir pamaitinti kas kelios dienos supilant po 0,5 l cukraus sirupo.

Ko tikėtis iš pavasarinio medunešio

Gali būti taip, kad šiemet pavasarinio medaus iš šeimos bus gauta tik po kokius tris kilogramus, kai tuo tarpu ankstesniais metais jau buvome įpratę išsukti ne mažiau nei kibirą.
Kad ir kokia būtų palanki gamta pavasarinių augalų žydėjimo metu, tikėtina, kad bičių šeimos tai išnaudos savo stiprėjimui, o bityno šeimininkui ne kažin ką ir pasitarnaus.

Dar viena neigiama aplinkybė – dideli žieminių rapsų plotai šalyje, paprastai sudarantys gausų pavasarinį medunešį, peržiemojo labai prastai ir vargu ar bus ko tikėtis iš jų bitėms.
Tokia yra mano prognozė, o jei ir klystu, tai tik bitininkų naudai.

Spausdinti