Straipsniai

"Darbai pavasarėjančiame bityne"

Jau vasario mėnesį sulaukiau klausimų: kas nutiko, kodėl žuvo bičių šeima? Pavasaris bitininkams – praėjusių metų darbo įvertinimas. Šiltas ilgas ruduo, vėlyvas pavasaris nedžiugina, bet bitės greit prisitaiko prie neigiamų sąlygų, ypač kai tą padaryti joms padeda ir bitininkas.

Martyno Vidzbelio nuotrauka

Ar dar gyvos?

Vasariui baigiantis, kovo pradžioje bičių motinos pradeda dėti kiaušinėlius. Šiuo metu bitės sunaudoja daugiau maisto, kai kada jo pritrūksta.

Dabar labai svarbu kontroliuoti bičių šeimų būklę. Ją nesunku nustatyti gumine žarnele pasiklausius pro laką. Iš garso galima suprasti, ar bičių šeima gyva, ar jai pakanka maisto, ar ne per tvanku. Pastaruoju atveju bitės telkiasi visai prie lakos. Jei ūžimas girdėti aukštai – normalu. Tačiau silpnas žuženimas pačiame lizdo viršuje rodo, kad šeimai trūksta maisto. Jei avilyje tylu, galima tiesiog papūsti pro vamzdelį į laką. Pasigirs ūžimas – šeima dar gyva. Jei bitės nereaguoja, veikiausiai jau ne. Tuo galima įsitikinti pakėlus lizdo šiltinamąją medžiagą.

Maisto pritrūkusioms bičių šeimoms visada turiu atsarginių korių. Atsargiai nutraukus polietileno plėvelę, korys padedamas tiesiog virš lizdo, tada rūpestingai vėl uždengiamas plėvele, be to, laikraščiais. Jau po paros pasklinda šiluma – bitės ima medų.

Neturint atsarginių korių, duodama kandi tešlos (1 dalis medaus, 4 – cukraus pudros). 1–1,5 kg užtenka mėnesiui.

Pirmasis apsiskraidymas

Dienomis, kai lauke atšyla iki 8 laipsnių šilumos, bičių šeimos apsiskraido. Pirmosios pro laką skuba veržtis blogai žiemojusios, viduriuojančios, nozemoze sergančios bitės. Visos bičių šeimos normaliai apsiskraido, kai yra 15–20 laipsnių šiluma.

Per apsiskraidymą stebėkite bičių būklę, ją įvertinkite. Pastebėję bičių su išskėstais sparnais ar nejudrias, viduriuojančias, lėtai vaikštančias ant priekinės avilio sienos bites, šiuos pastebėjimus būtinai užfi ksuokite avilio žurnale. Galima įtarti akarapidozę, virusines ligas, nozemozę, motinos netektį.

Jei yra žuvusių bičių šeimų, labai svarbu nustatyti žuvimo priežastį. Badą galima atpažinti, jei bitės sulindusios į korio akeles. Iš rudens palikus per daug išplėstus lizdus, bitės nuslenka į vieną lizdo pusę, suvartoja medų, o kitoje pusėje lieka koriai su medumi.

Kokie lizdo koriai?

Pavasarį lizde palikite tiek korių, kiek bitės aptupia, nors gali būti ir du papildomi – vis tiek šeima stiprėja, lizdas plečiasi. Likusius su maisto pertekliumi ar tuščius korius reikia iškelti už diafragmos. Šeimai sustiprėjus, iškelti koriai grąžinami atgal.

Korius su perais, ant kurių yra viduriavimo požymių, reikia perkelti į lizdo kraštą. Perams išsiritus, šiuos korius būtina išimti. Kai viduriavimo pėdsakai nežymūs, koncentruota acto rūgštimi suvilgykite tas vietas ir aštriu peiliu nuskuskite. Suvilgyti būtina: skutant sausai, sporomis užkrečiamas avilys, o sudrėkintos nedulka, sunaikinamos.

Profilaktiškai gydome

Tinkamai pradėję darbus, galite išvengti praėjusiais metais bityne pasireiškusių užkrečiamųjų bei su medžiagų apykaita susijusių bičių ligų. Pavasarinis bičių gydymas ypač svarbus, kai žūsta 50 proc. bityno.

Nuo varozės galima naudoti šiuos preparatus: „Bienenwohl“, „Varostop“, „BeeVital“, „Varidol“ (mitaką), skruzdžių rūgštį ar timolą, kuris gerai veikia ir šaltyje. Tiesa, jo sunkoka gauti. Naudokite tik aprobuotus preparatus. Pernai buvo pastebėta falsifi kuotų preparatų.

Kiek man žinoma, stambiuose bitynuose nuo varozės erkių sėkmingai naudojami išdžiovinti, į miltus sutrinti eglių spygliai. Į tarprėmį beriamas žiupsnelis (kiek paimama 3 pirštais) tokių miltų. Žinotina, kad jie erkių nenaikina – erkės tik nukrinta. Kad vėl neužliptų į lizdą, nukritusias erkes reikia surinkti. Tam reikalingas porėmis, o avilio dugne – riebalais suteptas lapas. Eglės spygliuose daug mineralinių medžiagų, vitaminų ir mikroelementų, kurie pavasarį skatina bičių vystymąsi.

Nuo kitų bičių ligų esu išbandęs ir vertingiausiu laikau česnaką – stipraus poveikio alkaloidą. Apie česnako įtaką bitėms nemažai rašyta. Primisiu naudojimą: 20 g (2–3 šaukštai) gerai sutrintos česnako košelės (marlėje) dedama virš rėmų; duodama 2–3 kartus, darant 7 dienų pertrauką. Česnako košelę bitės suvalgo per 2–3 dienas.

Česnakas gali būti įduodamas bitėms ir su cukraus sirupu (1:1): 50 g vienam litrui sirupo. Šeimai duodama po 200–300 ml sirupo 3–4 kartus kas 3 dienas. Bitės noriai suvartoja. Česnako veikliosios medžiagos stiprina bičių imuninę sistemą, jos tampa atsparesnės bakterinėms, grybelinėms, virusinėms ligoms. Česnakas mėgstamas bičių, nekenkia medui, žiedadulkėms, taip pat ir žmogui.

Būtinas vanduo

Po pirmosios pavasarinės šilumos bangos orai paprastai atvėsta. Nepamirškime: oro temperatūrai nukritus iki 5 laipsn. C, bitės negali išskristi parsinešti vandens. Jis yra būtinas ką tik išsiritusioms bitėms. Jų kūno didžiąją dalį sudaro vanduo (apie 53 μg, vėliau – 42–48 μg). Jis būtinas taip pat ir perams auginti. Kai trūksta vandens, bitės (tiek jaunos, tiek ir senos) skrenda jo ieškoti į lauką. Sušalusios žūva.

Vandens trūkumą šiuo metu bičių šeimoms galite kompensuoti duodami skysto cukraus sirupo (1:1), po 0,5–1 l šeimai.

Pasidalykime informacija

Pavasaris yra metas, kai būtina ne tik įvertinti būklę savo asmeniniame bityne, bet ir palyginti ją su padėtimi rajone bei visoje šalyje: kiek iš viso netekta bičių šeimų, dėl kokių priežasčių – badavimo, viduriavimo, neaiškios kilmės virusinių ligų ar kt. Todėl apie bičių šeimų žuvimus praneškite savo rajono bitininkų draugijai.

Tais atvejais, kai bityne netenkama per 50 proc. bičių šeimų, žuvimo priežasčiai nustatyti siūlyčiau sudaryti kvalifi kuotą komisiją.

Drauge, rajono ir šalies mastu, turėtume spręsti ir kitą problemą, susijusią su rapsų pasėliais. Tai geras ir naudingas augalas, išskiria daug nektaro, žiedadulkių. Tačiau įsitikinta, kad rapsų lauke pažeidžiama bičių nervų sistema – sutrinka jų orientacija. Grįžusios iš ganyklos bitės neranda avilio. Kokios tai yra medžiagos, kol kas neaišku.

„Valstiečių laikraštis“

 

 

Spausdinti